Sosyal medyada önce stratejinizi belirleyin. Unutmayın, strateji olmadan hiçbir şey olmaz! Hedef kitlenizi belirleyin ve hangi araçlarla onlara ulaşacağınızı tespit edin. Stratejinizi oluşturmadan yola çıkmayın! Hangi kanallarda ne için var olacağınızı belirleyin. Facebook ve Twitter B2C, LinkedIn B2B için uygun ve etkili mecralardır. Youtube doğru kullanıldığında tüm kanalları besler, fayda sağlar.

İçerik Stratejinizi Belirleyin
“Content is the king” bu kural hala geçerli ve uzun süre de öyle olaca! Doğru ve özgün içeriği oluşturmalısınız. Unutmayın; sosyal medya, bir reklam mecrası veya basın bülteni dağıtım kanalı değildir. Bu mecrada başarılı olmak için doğru içeriği doğru kitle ile buluşturmalısınız. İçeriğin kaynak noktası kendi web sitenizden veya kurumsal bloğunuz olabilir.

İçeriğinizi Doğru Kanallardan Paylaşın

İnteraktif İçerik Sağlayın
İçeriğiniz hedef kitlenize fayda sağlamalı, interaktivite yaratmalıdır. Like ettirmeyen, share ettirmeyen, retweet’lenmeyen içerik içerik değildir!

İçerik Gönderim Sıklığını Belirleyin
İçeriğinizi doğru zamanda doğru aralıklarla paylaşın. Takipçilerinizi yormayın, üzmeyin, sıkmayın! Facebook’ta günde maksimum 2 içerik paylaşın, iki içerik arasında en az 6 saat olmalı.

Özgün İçerik Sağlayın
Copy paste içerik paylaşmayın. Özgün olun! Unutmayın, farklı olmadan başarılı olamazsınız.

Dikkatli Olun!
Sosyal medyayı konvansiyonel mecralarla karıştırmayın. Gözünüz, kulağınız burada olsun! Mutlaka monitoring tool kullanın. Sayfanıza gelen sorulara hemen cevap verin. Olumsuz yorumları silmeyin, sorun çözücü olun!

Takipte Olun!
Rakiplerinizi takip edin, yurt dışı araştırmalarını ihmal etmeyin. Geride kalmayın! Bu kadar hızlı gelişen bir mecra daha yok, bunun bilincinde olun.

Akıllı Olun!
Her şeye atlamayın! Trend diye yapmayın, sizin için gerçekten gerekli ise yapın!

Onlara Değer Verin
Takipçilerinize değer verdiğinizi hissettirin, onları mutlu edin, iletişim kurun, hediyeler verin.

Doğru Hedef Kitleyip Toplayın
Doğru hedef kitleyi toplayın! Takipçi sayınızı amaçsızca arttırmayın! Unutmayın, o takipçiler gün gelir içinden çıkılmaz halde uğraşmanıza neden olur. Takipçilerinizin gerçekten hedef kitleniz olduğundan emin olun.

Dinlenin
Ara sıra kendinizi rolantiye alın, kendinizi dinleyin, sorgulayın, fikir alın, enerji toplayın.

Lovemark Olun!
Burada neden olduğunuzu unutmayın. Doğru içerik stratejisini doğru kanallarda kullanarak doğru hedef ktileye ulaşın. Onlara fayda sağlayın, internette ve sosyal medyada; yani gerçek hayatta lovemark olun!