sosyal-mdeya-optimizasyonu-300-215Sosyal Medya Pazarlama (SMP) ve Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) bu iki kavramı son zamanlarda sıkça duyuyoruz. SMP ve SMO’yu kısaca tanıtarak bu kavramlarla neler yapabileceğimizi açıklayalım.

Sosyal Medya Pazarlama (SMP)
Web sitenize ve / veya bloğunuza ziyaretçi kazandırmak, ürün ve servislerinizi pazarlamak için sosyal medyada yapılan tüm çalışmaları SMP olarak düşünebiliriz. Bu kavramı uygulayabilmek için öncelikle bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Hedef kitleniz kimler ve bu kitleler hangi sosyal medya kanallarını ne amaçla kullanıyorlar? Onlara hangi içerikle ulaşacaksınız ve bu içeriği nasıl belirleyip yayacaksınız? Tüm bunlar Sosyal Medya Pazarlama (SMP) alanına giren konular.

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)
İçeriğinizin sosyal medyada yayılması için yapılan her türlü iyileştirmeyi Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) olarak tanımlayabiliriz. Web siteniz ve bloğunuzda içeriklerin yayılması, paylaşılması için eklenen “add this” plugin’leri, share, tweet, send, like butonları başlıca ve yeterli olan unsurlardır. Elbette paylaşılmaya değer bir içeriğin var olması esastır.

SMP ve SMO Arasındaki Fark Nedir?
Nasıl SEO (Search engine optimization), SEM (Search engine marketing) ‘in alt kümesi ise, SMO da SMP’nin alt kümesidir. SMO, içeriğinizin yayılması için web sitenizde yaptığınız iyileştirmelerdir. SMP ise web sitenize trafik çekmek ve ürün / servislerinizi sosyal medya üzerinden tanıtmak için yapılan çalışmaların bütünüdür.

(SMO) Sosyal Medya Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
İlgi çekici bir içerik üretin. Üreteceğiniz içeriğin ilgi eçkici olması için hedef kitlenizin kafasında hangi soruların dolaştığını öğrenin. Bunun için WordTracker (Keyword Questions) ve Google Adwords Keywords Tool gibi araçları kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizin sizden başka hangi sitelerde dolaştığını, hangi aramaları yaptığını öğrenmek için Google AdPlanner’i kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizin sorularına cevap olacak içerikleri sunun ve bunu sosyal medyada en etkili şekilde yayın. Bu noktada sosyal medya kanallarındaki takipçi sayınız önemlilir ancak takipçilerinizin hedef kitleniz olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde yaptığınız tüm çalışmalar boşa gidebilir.

İçeriğinizi yaymak için Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. İçeriğinizi okuyan kişilerin içeriği yaymasını kolaylaştırmak için; paylaş, gönder, beğen, tweet, digg, RSS feed vb. araçları web sitenizde ve / veya bloğunuzda kullanıma sunmanız gerekir. Arama motoru optimizasyonu nasıl arama motorlarında bulunmanızı sağlıyorsa sosyal medya optimizasyonu da sosyal medyada bulunmasını sağlar. Sosyal ağlarınıza herkesi değil, hedef kitlenizi çekin, fayda sağlayan, interaktivite yaratan içerik sunun, paylaşılır olun, beğenilir olun.