sosyal-mobil-email-300-215Sosyal medya ve e-mail pazarlama; bu iki unsur dijital pazarlamanın temel taşları. Yapılan araştırmalar bize sosyal medyayı aktif kullanan kişilerin daha çok e-mail okuma alışkanlığı olduğunu gösteriyor. Yani aktif sosyal medya kitlesi ile e-mail okuyucu kitlesi büyük ölçüde birbiriyle örtüşüyor. Buna ek olarak; Facebook istatistiklerine baktığımızda Facebook’a mobilden giren grup toplam Facebook nüfusunun yarısını oluşturuyor (yaklaşık 250 milyon) ve bu kitle standart bir Facebook kullanıcısından iki kat daha fazla aktif.

Bu iki araştırma sonucuna ek olarak; Sosyal medya kullanıcılarının internette alışveriş yapma eğilimlerinin standart bir internet kullanıcısına göre daha fazla olduğunu düşünürsek e-ticaret firmaları veya e-ticaret yapmak isteyen firmalar için basit bir strateji ortaya çıkıyor. Basitten kastım elbette stratejiyi kurgulama kısmı, uygulamak için uzman ve maharetli ellere ihtiyaç olduğu önemli ve büyük bir gerçek.

Yukarıdaki verileri değerlendirdiğimizde; ilk başta doğru bir sosyal medya stratejisine ihtiyacımız olduğu aşikar. Amacınız ne? Hangi sosyal medya kanallarda var olacaksınız? İletişim diliniz nasıl olacak? İçerik stratejiniz nasıl olacak? Tüm bu soruların cevaplarını “Sosyal Medya Stratejisi” yazımda bulabilirsiniz.

Sosyal medya stratejinizi oluşturdunuz, sayfalarınızı hazırladınız ve takipçi kazanmaya başladınız. Peki e-mail pazarlama konusunda neredesiniz? E-mail pazarlamanın temel kuralları, izinli pazarlama kanunları, e-maili etkili kullanabilmek için ihtiyacınız olan araçlar, yöntemler ve en önemlisi ölçümleme ve geliştirme çalışmaları.

E-mail pazarlama stratejinizi oluşturarak gerçekleştireceğiniz gönderimler neticesinde unutmamanız gereken bir unsur var ki, hızla büyüyen mobil pazar. Web siteniz mobil uyumlu mu? Veya mobil için farklı bir siteniz var mı? E-bültenleriniz mobil uyumlu mu? Eğer bu soruların cevabı “evet” ise dijital pazarlamada doğru yoldasınız demektir. Eğer herhangi bir tanesi eksikse doğru bir stratejiye ve maharetli ellere ihtiyacınız var.