seo-online-prOnline firmalar için hiç kuşkusuz en önemli unsurlardan bir tanesi web sitelerine kaliteli trafik sağlamaktır. Bu amaca giden en doğru yollardan biri de SEO (search engine optimization) – arama motoru optimizasyonudur. Eğer bültenlerinizi başarılı bir şekilde internet bulutuna yaymayı başarırsanız, SEO konusunda da bir adım önde olursunuz.

Ne kadar çok internet sitesinde ne kadar çok haberiniz olursa markanızla ilgili yapılan aramalarda olası olumsuz yorumların ve şikayetleri geri planda kalmaları sağlanır. Ayrıca internette yayınlanan bültenlerinizden kendi sitenize backlink almayı başarırsanız, web sitenizin page rank’inin yükselmesi ve bu bağlamda Google’da yapılan ilgili aramalarda üst sıralarda yer almanız sağlanmış olur. Backlink aldığınız haber ve blog sitelerinin page rank değerleri ne kadar yüksek olursa ve ne kadar çok okunup ilgili link ve kelime ne kadar çok tıklanırsa, sizin için o kadar başarılı bir çalışma olmuş olur.

Hiç kuşkusuz Online PR ve SEO iç içe geçmiştir. Çünkü internette markanızla ilgili yapılan her haber marka bilinirliğinize katkı sağlamakla kalmaz, markanızla ilgili yapılan Google aramalarını da arttırır. Buna ek olarak; sitelerden aldığınız backlinkler page rank değerinizi arttırırken, sitenizin trafiği ve buna bağlı olarak sitede geçirilen süre, gezilen sayfa sayısı gibi SEO için önemli olan birçok metrikte yükselme yaşanır. Bu da sitenizin SEO anlamında rakiplerinizden bir adım önde olmasını sağlar.

İlgili makale: Online PR’ın Önemi

İlgili makale: Backlink Nedir?