online-prPR (Public relations) – halkla ilişkiler – markaların kendilerini duyurmalarının bilimsel yolu olmakla birlikte, son yıllarda online mecraların öneminin artması ile birlikte “Online PR” kavramı oluştu ve her geçen gün önemi artarak devam ediyor. Geleneksel PR’da en sık yapılan uygulamalardan biri, markaların basında yansıması amacı ile bülten hazırlanması ve bu bültenlerin basına servis edilmesidir. Online PR’da ise hedef daha çok internet siteleridir.

Geleneksek PR’da Online PR her zaman ikinci plandadır. Esas amaç televizyon ve gazete dergi gibi konvansiyonel mecralarda yer almaktır. Bunun için markalar ve PR ajansları basın ile ilişkileri her zaman sıcak tutmaya çalışırlar. Geleneksel mecralarda yayınlanan bazı haberler online’da da yer alır. Yani konvansiyonel PR’ın kırıntıları bir şekilde internete de yansır.

Eğer online iş yapan bir firma sahibi veya yöneticisi iseniz, hiç kuşkusuz Online PR sizin için daha öncelikli ve önemli olmalıdır. Özellikle e-ticaret gibi online’dan gelirini kazanan firmalar için en iyi geri dönüşler yine online’dan olur. İnternet kullanmayan bir kişi gazete haberinizi okuduğunda sitenize gelip alışveriş yapması daha düşük bir ihtimalken, internetten okunan bir haber sonrasında müşteri adaylarınızın hemen sitenize girmesi ve alışveriş yapması çok daha çabuk, hızlı, kolay ve muhtemeldir. Üstelik offline mecralardan gelen geri dönüşlerin ölçümü ancak arama hacimlerinin tahmin dilmeye çalışılırken, online bültenlerdeki yönlendirmeler sayesinde ölçümlemeleri direkt Google Analytics ve benzeri web ölçümleme araçlarından yapılabilmekte.

Online PR dinamikleri de konvansiyonel PR’ın dinamiklerinden biraz daha farklıdır. Site sahipleri ve editörleri bu iş için offline’da olduğundan daha isteklilerdir. Çünkü her zaman içerik kraldır ve reklam içermediği sürece, site editörleri içeriklerini büyütmek adına bültenlerinizi yayınlama konusunda isteklilerdir. Tabii ki markaların tek başlarına tüm editörlere ulaşmaları mümkün olmadığından bu konuda profesyonel destek almak gerekir.

Ayrıca, KurumsalHaberler.com gibi haberinizi yayınlayan, backlink veren ve hatta diğer intenet siteleri, bloglar ve haber sitelerinin haber aldığı bir iş ortağı ile çalışabilirsiniz.

İlgili Makaleler: SEO ve Online PR