online-performans-takibiOnline medya satın alma ajansları veya direkt mecralardan adserver (reklam sunucusu) paneline erişim istemelisiniz. Bu panelde hangi reklam medyanız hangi mecrada ne kadar görüntülenme ve tıklama almış sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Adserver panelinde göreceğiniz tıklama sayıları, Google Analytics’te göreceğiniz ziyaret sayısı anlamına gelmez. Çoğunlukla Google Analytics hesabınızda %20 ciarında daha az ziyaret görmeniz normaldir. Bu durumun sebebi; ziyaretçilerinizin sitenize geldiğinde Google Analytics kodu henüz yüklenmeden sayfayı terk etmesi olabilir. Aradaki fark zaman zaman %50’lere ulaşabilmektedir. Bu durumda ne kadar kaliteli bir trafik satın aldığınızı sorgulamalısınız.

Adserver panelindeki tıklamaları teyid etmek istiyorsanız Bit.ly , Goo.gl gibi link kısaltma sitelerinden faydalanabilirsiniz. Hedef URL’lerinize önce UTM ekleyip, sonrasında link kısaltması yaptığınızda oluşan kısa URL’nin sonuna + ekleyerek gerçek tıklama sayılarını görebilirsiniz.

İlgili Makale: UTM Takip Kodlarının Oluşturulması

İlgili Makale: Online Medya Satın Alma Stratejileri

İlgili Makale: Online Medya Satın Almada CPC, CPM ve Sabit Satın Alma