2010 Yılından bu yana konuşulan ve beklenen izinli pazarlama yasası sonunda onaylandı ve 1 Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni yasa ile birlikte artık izin alınmadan e-mail ve sms gibi pazarlama faaliyetleri yapılamayacak. Hepimiz artık tanımadığımız firmalardan gelen ve kimiz zaman taciz derecesine ulaşan bu faaliyetlerden kurtulacağız. Diğer yandan markaları ciddi bir süreç bekliyor. Çünkü izinli olduğunu düşündüğünüz datanızın bile gerçekten izinli olduğunu yasal olarak kanıtlamanız gerekiyor.

İzinsiz Pazarla Yapmanın Cezası

İzinsiz pazarlama yapmak eskisi kadar kolay ve cezasız olmayacak. Şikayet gelmesi halinde kurumlar 50.000 TL’ye kadar cezaya çarptırılacak. Yasada bahsi geçen şartları yerine getirmeyen firmalara öncelikli olarak idari para cezaları, Türk Ceza Kanunu’nun devreye girmesi durumunda şirketlerin yetkilileri için hapis cezaları uygulanacak.

E-mail ve SMS Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir.
2- Yapılan pazarlama iletilerinin içeriği, alıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır.
3- Tüm sözleşme ve veri toplama formlarında, talep edilen verinin kim tarafından, kimin adına ve hangi amaçla kullanılacağının açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.
4- Daha önce izin vermiş müşterilerin, istedikleri zaman bu izni geri alabilme seçeneğinin firmalar tarafından tüm iletişim kanallarında, kolay, ücretsiz ve açık şekilde sunulması gerekmektedir.
5- Sadece iletişim izni vermiş kişiler ile iletişime geçilmeli ve alınan her izin depolanmalıdır.

E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun

Elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunun markalara getireceği zorluk bir yana, hiç şüphesiz katkıları da olacak. Artık hiçbir marka izinsiz data kullandığı için sender score raputasyonları düşemeyecek çünkü buna fırsat olmayacak. Hotmail, Gmail, Yahoo gibi e-mail servis sağlayıcı firmalar e-mail pazarlaması yapan Türk firmaları ile daha az uğraşacak. Kanunu incelemek için tıklayın: E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun

İlgili Makale: E-Mail Pazarlamada Subject Line Optimizasyonu

İlgili Makale: Mobil İnternet Pazarlamanın Önemi

İlgili Makale: Sosyal Medya, E-Mail Pazarlama ve Mobil Pazarlama