semantik-web-300-215Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, günün istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenerek web’in evrelerini oluşturuyor. Web sitelerinden yalnızca tek yönlü iletişimin gerçekleştiği dönem olan web 1.0 evresinde, kullanıcılar markalardan tek yönlü bilgi alabiliyor fakat etkileşimde bulunamıyordu. Web 2.0 ‘ın gelmesi ile etkileşim başladı. Markalar yalnızca mesaj veren değil, aynı zamanda müşteri veya potansiyel müşterilerinden de mesaj alan konuma geçti. Şimdi sıra web 3.0 ‘da! Evet, web 3.0 geliyor, peki bunadan sonra neler olacak?

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, insan ile bilgisayarların gerçek zamanlı etkileşimidir. Bu etkileşim tek taraflı değildir. Teknolojik cihazların semantik hale gelmesi ve kullanıcıları anlaması, istek ve ihtiyaçlarına cevap vermesidir. Şu sıralar hayatımıza yeni giren iPhone 4S’in “siri” uygulaması web 3.0 için vereceğimiz örnekler arasında yer alabilir.

Videoda izlediğiniz gibi, iPhone artık sadece başkalarıyla iletişime geçmenize yardımcı olmuyor, aynı zamanda kendisi sizinle iletişim kurarak size yardımcı oluyor. Siri, ses tanıma (voice recognition) özelliği ile sizi anlayarak görüşmelerinizi organize ediyor, arkadaşlarınıza mesaj gönderiyor, trafik ve hava durumunu bildiriyor, hatta yemek yapmanıza bile yardımcı oluyor. Kısacası, siri sizi anlıyor ve buna göre davranıyor.

Web 3.0 için verebileceğimiz bir başka örnek ise Google Goggles. Google’ın imaj tanıma (image recognition) teknolojisini kullanarak geliştirmekte olduğu “Goggles” uygulaması, aramalarınızı metin olarak yapmanızı bir zorunluluk olmaktan çıkartıyor. Bilgi almak istediğiniz görselin fotoğrafını çekerek onun hakkında arama yapabiliyorsunuz.

Şu anda iPhone ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen sistem, önümüzdeki günlerde şu anda olduğundan çok daha performanslı bir şekilde hayatımıza girecek. Google, Goggle’da daha iyi hizmet sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Web 3.0 Markalar için Neden Önemli?

Markaların sosyal medya çalışmaları hızla artıyor ve önümüzdeki dönemde daha da artacağa benziyor. Teknoloji algısını oluşturan markaların, rakiplerine oranla birkaç adım önde oldukları yadsınamaz bir gerçek. Öyleyse, web 3.0 ‘ı da ilk kullanan markalar, müşterilerinin gözünde imajlarını kuvvetlendirirken, aynı zamanda sosyal medyanın gücünü de kullanarak imaja ek olarak satışlarını da arttıracaklar.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz örnek, yurtışında internetten giyim ürünleri satan bir e-tcaret sitesine ait. Çoğumuzun internetten giysi alırken aklına takılan “acaba benim üzerimde nasıl durur?” sorusunun cevabını önceden alabiliyor, hatta sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınıza danışabiliyorsunuz. Arttırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen bu uygulama, yalnızca müşterilerin gözünde marka algısını yükseltmiyor, aynı zamanda sosyal alışveriş (social shopping) kavramının önümüzdeki günlerde hangi noktalara ulaşabileceğini, markaların satışlarına nasıl doğrudan katkı sağlayabileceğinin de sinyallerini veriyor.

Online ile Offline Arasındaki Sınırlar Kalkıyor!

Web 3.0 ile internet ve mobil cihazlar semantik hale geliyor, sizi anlıyor ve kullanıcı – cihaz etkileşimi maksimuma çıkartıyor. İnternet kullanımını çok daha etkileşimli, gerçek ve işe yarar hale getirecek olan web 3.0 ‘ın hayatımıza girmesi ile insan – cihaz etkileşimi hızla artacak ve günümüzdeki web kavramı, çok farklı bir boyut kazanacak.