seo-hata-sayfasiArama motorlarından veya başka bir kaynaktan hatalı bir linke tıklayarak sitenize gelen ziyaretçiler olabilir. E-ticaret sitelerinde, kapanan veya yayından kalkan ürünlerde bu durum sıkça yaşanmaktadır. Sitenizde bulunmayan bir ürün veya içeriğe girildiğinde, ziyaretçilerinizi basit bir hata sayfası ya da “sayfa içeriğine ulaşılamıyor” gibi bir sayfa ile karşılamayın. Bu durum, ziyaretçilerinizin sitenizden hemen ayrılmasına neden olur. Bu bağlamda, sitede kalma süresi ve bounce rate “hemen çıkma oranı” verilerinde olumsuz puan almanıza neden olur. SEO için zararlı bir durum oluşturmaktadır.

Ziyaretçileriniz, sitenizde uzun vakit geçirmesi ve hemen çıkma aksiyonu almaması, SEO anlamında değerli ve önemlidir. Bu sebeple, hata sayfalarınızı ziyaretçileri yönlendiren şekilde tasarlamanız gerekmektedir. Bunu yaparken kullanıcılarınızı kategorilere veya en azından ana sayfanıza yönlendirmeniz gerekmektedir.

Ülkemizde e-ticaret sektöründe başarılı ve başarısız hata sayfaları örnekleri:

N11.com | Kategori yönlendirmesi olmasa da en azından sempatik bir karşılama ve ana sayfaya yönlendirme yapılmış.

n11-com-hata-sayfasi

Hepsiburada.com | Bilgilendirici bir karşılama sayfası yapılmış ancak herhangi bir yönlendirme bulunmuyor. Sizi karşılayan görsele tıklandığında ana sayfaya yönlendirme yapılmaması hemen çıkma oranını arttırabilecek bir yanlış uygulama.

hepsiburada-com-hata-sayfasi

Hizlial.com | Herhangi bir karşılama sayfası, yönlendirme veya sempatik karşılama görünmüyor.

hizlial-com-hata-sayfasi

Markafoni.com | Herhangi bir bilgilendirme ve yönlendirme yapılmamış. Sempatik bir karşılama da görünmüyor. Yukarıdaki örneklerden tek iyi tarafı kategorilere ulaşabiliyor olmanız.

markafoni-com-hata-sayfasi

Gittigidiyor.com | Bilgilendirici bir karşılama yapılıyor. Kategorilere yönlendirme, arama kutucuğunun görünmesi ve günün fırsatları bannerının eklenmesi başarılı bir sonuç ortaya çıkarmış.

gittigidiyori-com-hata-sayfasi

Thibo.com.tr | Bilgilendirici bir hata sayfası yapılmış. Arama kutucuğu görünüyor ve herhangi bir yere tıklamadığınızda yaklaşık 5 saniye sonra ana sayfaya yönleniyorsunuz.

tchibo-com-hata-sayfasi

Gold.com.tr | Bilgilendirici bir karşılama sayfası yapılmış. Arama kutucuğu ve kategorilere ulaşım oldukça kolay. Üstelik “Top 20” ürünlerin de bu sayfada sergileniyor olması başarılı bir örnek.

gold-hata-sayfasi

Evoria.com | Sayfanın bulunmadığı net ve kısa bir şekilde anlatılırken, kategorilere yönlendirme yapılmış. Aynı zamanda arama kutucuğu da bu sayfada sergileniyor.

evoria-com-hata-sayfasi

Mizu.com | Herhangi bir karşılama sayfası bulunmuyor.

mizu-hata-sayfasi

Misspera.com | Herhangi bir karşılama sayfası yok ancak ana sayfaya yönlendirme yapılmış.

misspera-hata-sayfasi

Kliksa.com | Sempatik bir karşılama sayfası mevcut. Arama kutucuğu ve günün fırsatları sergilenerek başarılı bir yönlendirme yapılmış.

kliksa-hata-sayfasi

Teknosa.com | Açıklayıcı bir bilgilendirme sayfası ve arama kutucuğu karşılıyor. Ana sayfa butonu ile yönlendirme yapılmış.

teknosa-hata-sayfasi