google-remarketing-300-215Türkçesi “yeniden pazarlama” olarak bilinen remaketing, Google’ın dijital pazarlamacılara sunduğu olanaklardan bir tanesi. Adından da anlaşılacağı gibi, pazarlama yaptığınız bir kitleye yeniden pazarlama yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Çoğu zaman düşük maliyetle yüksek geri dönüş sağlayan bu uygulama 2010 yılının başından bu yana kullanılmakta.

Neden Google Remarketing?
Dünya istatistiklerine göre; web sitenize girenlerin ortalama %98’i satın alma işlemi gerçekleştirmeden çıkıyorlar ve bir ziyaretçi ortalama 4-5 kez web sitenizi ziyaret ediyor. Satın alma kararlarının büyük bir çoğunluğu 5 ve sonrasındaki ziyaretlerde gerçekleşiyor. Bu demek oluyor ki, web sitenize bir kez giren birinin peşini uzun süre bırakmamalısınız.

Google Remarketing Nasıl Yapılır?
Bir e-ticaret sitesi örneğinden gidersek, e-ticaret sitenizde sizin belirleyeceğiniz sayfalara yerleştirdiğiniz kodlar sayesinde o sayfaları ziyaret eden ziyaretçilerin bilgisayarlarına bir çerez kaydedilir ve IP adresi kullanıcı listesine eklenir. Google içerik ağı reklamcılığı (adsense) ağında olan web sitelerini ziyaret bu ziyaretçiler, gezdikleri siteler sizin iş alanınızla alakalı olsun veya olmasın, reklamlarınız bu kullanıcılara gösterilir.