firmalar-icin-twitter-300-215Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ikinci sosyal ağ olan Twitter, Facebook’a nazaran daha az aşina olduğumuz bir platform. Maksimum 140 karakter ile mesajımızı takipçilerimize ilettiğimiz bu platformaun dünyada 177 milyon, Türkiye’de 4 milyon kullanıcısı mevcut (Haziran 2011). InboxQ’nun araştırmasına göre; Twitter’da sorularını cevapladıklarınızın müşteriniz olma şansı %64 daha çok. Twitter kullanıcı kitlesi diğer sosyal ağlara göre daha elit ve kurulan iletişim daha sıkı. comScore verilerine göre; Twitter kullanıcılarının %23’ü özel fırsat, promosyon veya indirimlerden haberdar olmak için firmaları Twitter üzerinden takip ediyorlar. Eğer başarabilirseniz Twitter’i bir iletişim enstrümanı olarak kullanmanız firmanızın pazarlama faaliyetleri açısından fayda sağlayacaktır. Peki başarmak için nasıl bir yol izlemeniz lazım?

Yapılabilecekler şu an için Facebook’a göre daha az görünse de dünyada birçok firmanın sosyal medya stratejisinin yapı taşlarından birisi Twitter. Peki Twitter’de ne yapılır, nasıl yapılır?

1. Paylaşın
Fotoğraflarınızı, videolarınızı, firmanızın perde arkasında neler olduğunu, hangi gelişmelerin yapıldığını anlatın. Kullanıcılar Twitter’e son gelişmelerden anında haberdar olmak için kullanır. Projelerinizin, yeni ürün ve hizmetlerinizin olacağını önceden ve ilk olarak Twitter’den yayınlayın.

2. Dinleyin
Firmanız, markanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında neler yazıldığını takip edin. Bunun TweetDeck gibi için sosyal medya takip araçlarını kullanabilirsiniz. Müşterileri hizmetleri departmanınızı Twitter’e yönlendirebilirsiniz. Unutmayın ki; Twitter’da sorularını cevapladıklarınızın müşteriniz olma şansı %64 daha çok.

3. Sorun
Takipçilerinize soru sorun. Onlara değer verdiğinizi hissettirin. Alacağınız geri dönüşlerle birlikte ihtiyacınız olan düzenleme ve iyileştirme çalışmalarını yapın. Soracağınız sorulara verilen her yanıtta @mention kullanılacağından cevap yazan kişilerin takipçileri de firmanızdan haberdar olacaktır.

4. Cevap verin
Firmanız, markanız, ürün veya hizmetinizle ilgili gönderilen tüm mesajlara cevap verin, olumsuz yorumları silmeyin, sorunu çözeren olumluya çevirin. Olumlu yorumları da mutlaka cevapsız bırakmayın. Mümkünse küçük armağanlar verin.

5. Ödül verin
Özel indirimlerinizi duyurun. Çeşitli online event’lerle interaktiviteyi arttırın, takipçi kazanın. Örneğin soracağınız soruya doğru yanıtı veren kişilere hediye verin. Göndereceğiniz bir tweet’i retweet eden kişileri ödüllendirin. Mevcut takipçilerinizle iletişiminizi artırırken, onları mutlu edecek ve yeni takipçiler kazanacaksınız.

6. Liderliğinizi gösterin
Know-how ve liderliğinizi sergileyin. İşinizle ilgili makaleler yayınlayın, sektörünüzde referans noktası olduğunuzu ıspatlayın.

7. Takipçilerinizi destekleyin
Müşterileriniz ve takipçileriniz tarafından gönderilen güzel yorumlar içeren tweet’leri retweet edin.

8. İletişim dilinizi doğru belirleyin
Twitter takipçilerinizin gözünde marka imajınıza uygun bir iletişim dili kullanın. Saygılı, samimi, sıcak olmaya özen gösterin. Takipçileriniz karşısında ilgili ve saygılı bir insan olduğunu bilsinler. İmla kurallarına dikkat edin, bu sizin saygınlığınızı pekiştirecektir.