e-ticaret-seoE-ticaret sektöründeki kızışan rekabet, arama motorlarındaki rekabeti de beraberinde getiriyor. E-ticaret sitelerinin gelir kaynaklarının başında gelen organik trafiği arttırmak için SEO ‘nun önemi büyümekte. Hedeflediğiniz kelimelerde Google aramalarında üst sıralarda yer alması için yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

1. Webmaster Tool Kurulumu
Eğer bir site sahibiyseniz Google ile iyi geçinmeniz için bir aracıya ihtiyacınız var. Bu aracı hiç kuşkusuz Webmaster Tool’dur. Gmail hesabınızla bir Webmaster hesabı oluşturun ve sitenizi bu hesaba entegre edin. Bunun için Webmaster Tool size bir html verecek ve bu HTML’i FTP’den httpdocs dizinine yükleyerek doğrulama yapmanız gerekecek.

2. Google + Sayfası Oluşturulması
Sosyal medyadan aldığınız backlink’ler her zaman sitenizin SEO performansını olumlu etkiler. Google + ise diğer mecralara nazaran biraz daha torpillidir. Mutlaka markanıza ait bir Google + sayfası oluşturun ve bu sayfaya markanız, ürünlerinizle ilgili postlar girerek sayfanıza yönlendirmeler yapın.

3. Google + ile Webmaster Tool Entegrasyonu
Google + sayfanızı Webmaster Tool panelinize ve web sitenize entegre edin. Bu sayede Google’daki marka aramalarında sağ kolonda sitenizin Google + sayfa postlarının da görünmesini sağlayacaksınız. Bunu sağlamak için sayfanızın belli bir takipçi sayısına ulaşması gerektiğini ve aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşmanız için biraz zaman gerçmesi gerektiğini unutmayın.

google-plus-entegrasyonu

4. Webmaster Tool ile Google Analytics Hesabınızın Eşleştirilmesi
Webmaster Tool > Ayarlar > Google Analytics Mülkü kısmından login olduğunuz Gmail hesabına bağlı olan Analyitcs’i eşleştirin.

5. Sitemap Oluşturulması
Google’ın sitenizi taramak istediğinde işini kolaylaştırmak ve hiçbir sayfayı kaçırmamasını sağlamak için mutlaka bir sitemap oluşturun. İlgili yönlendirmelere buradan ulaşabilirsiniz.

6. Oluşturulan Sitemap’in Webmaster Tool’a Girilmesi
Webmaster Tool > Tarama > Site Haritaları alanında oluşturduğunuz site haritasını yükleyin.

7. Webmaster Tool Ayarlarının Yapılması
Arama Görünümü, Arama Trafiği, Google Dizini ve Tarama ana başlıkları altında bulunan tüm düzenleme ve tanıtmaları gerçekleştirin.

8. Sitenin Google’a Tanıtılması
Bu adresten, Google’ın sitenize gelmesi ve tarama yapması için bir çağrı yapın.

İlk aşamada yapmanız gerekenleri tamamladıktan sonra ikinci aşamaya geçin. Bkz: E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberi 2