e-ticaret-seo-rehberi-2Bir önceki makalemizde “E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberi” e-ticaret firmalarının en büyük gelir kaynaklarının başında gelen SEO ‘nun önemi ve neler yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim ve e-ticaret sitenizin, rakiplerinizin bir adım önünde olması için yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

Kategori Yapısı ve Linklerin Arama Hacmine Göre Düzenlenmesi
E-ticaret sitelerinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, belli bir algoritma ve yapı belirlemeksizin kategorilerin oluşturulmasıdır. Doğru bir yapı kurmadan ekleyeceğiniz ürünler ile, rakiplerinizin aynı ürünlerine göre arama motorlarında listelenme şansını düşürebilirsiniz. Kategori yapınızı oluştururken ana kategori ve alt kategori isimlerinize dikkat edin. Dikkat etmekten kasıt; kelimelerin arama hacimleri olmalıdır. Bu noktada size Google Trends oldukça yol gösterici olacaktır.

Örneğin bilgisayar satan bir e-ticaret siteniz var ve kategori adını ne koyacağınız konusunda kararsız kaldınız. Bu noktada size Google Trends yardımcı olabilir. Arama hacmine bakarsanız, “Laptop” kelimesinin “Notebook” a göre çok daha fazla aratıldığını görebilirsiniz. Bu durumda kategori ismi ve buna bağlı olarak url uzantısı laptop olması daha doğru olacaktır.

laptop

Parfüm örneğinden gidersek; pratikte aynı anlama gelmesine rağmen “bayan parfüm” aramasının “kadın parfüm” den çok daha fazla olduğunu göreceksiniz. Öyleyse büyük bir kitleyi sitenize kazandırmak için kategori adınızı Bayan Parfüm olarak belirlemek ve url uzantısını /bayan-parfum yapmak daha doğru olur.

parfum

Kategori ve Ürün Detay Sayfalarınıza Özgün İçerik Eklenmesi
Arama hacimlerini göz önünde bulundurarak oluşturduğunuz kategori ve ürün detay sayfalarınıza özgün içerikler eklemeyi unutmayın. Unutmayın ki kullanıcılar kadar Google da sadece sizde olan, başkalarında olmayan özgün içerikleri görmekten mutlu olacak.

URL Yapısı Kontrolü
Sitenizdeki tüm url’ler anlaşılır ve bir sistematik içerisinde olmalıdır. Kategori url’lerinde mutlaka ana kategori ve alt kategoriler geçmelidir. Örneğin; /bilgisayar/laptop veya /parfum/bayan-parfum gibi. Ürün detay sayfalarında ise direkt ürün adının yazmasını sağlamalısınız. Örneğin /toshiba-satellite-c55d gibi. Bazı sitelerin ürün inceleme sayfa url’lerinde hem kategori hem de ürün adı geçmektedir. Örneğin; /bilgisayar/laptop/toshiba-satellite-c55d gibi. Bu çok kötü bir seçenek olmamakla birlikte, genel olarak sadece ürün adının geçmesi daha doğrudur. Yapılabilecek en büyük hata ise url’lerde kategori ve ürün isimleri olmadan sadece /category_id=001 veya /product_id=001 şeklinde oluşturmaktır.

Dublicate İçeriklerin Kontrolü
Bir içeriğin birden fazla sayfada yer aldığı durumlar dublicate contente olarak adlandırılır ve Google bu durumu sevmez. Bir içeriğin sadece bir sayfada olmasını ister. Oysa e-ticaret sitelerinde bu durum kaçınılmaz olabilir. Örneğin bir elbisenin birden fazla rengi varsa bu elbiseler farklı sayfalarda sergileniyorsa SEO için negatif bir durum söz konusu demektir. Bu durumu pozitife çevirmek için yapmanız gereken uygulama canonical’dir. Bkz. Canonical Nedir? Nasıl Uygulanır?

“E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberi 3” çok yakında onuryilmaz.net’te