e-mail-marketing-subjectline-300-215Subject line optimizasyonu önemlidir. Unutmayın ki, optimizasyonu doğru yapmazsanız saatlerinizi harcayarak meydana getirdiğiniz e-maili açtıramazsınız. Açılmayan e-mail okunmaz, okunmayan e-mail hiçbir fayda sağlamaz.

Subject optimizasyonu yapın. 30 karakterden kısa subject’lerin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bu rakam 60’a kadar kabul edilebilmektedir. Ancak her zaman kısa iyidir, karar sizin!

Optimizasyon yaparken kısa ancak etkili ve tetikleyici kelimeler seçin. Burada “call to action” kurallarını uygulayabilirsiniz. “Hemen kayıt olun, fırsatları görün” gibi. İnsanlara sadece yazı okumayacaklarını, bu e-maili açtıklarında büyük bir fayda sağlayacaklarını hissettirin.

Spam gibi görünmeyin. Spam filtresine takılmamak için gerekli kuralları uygulayın. Ünlem, soru işareti gibi e-maillerinizi spam’e düşürecek karakterden sakının.

Subject optimizasyonu yaparken; toplam datanızın %10’una 2 veya daha fazla subject ile eşit gönderim yapın. 1 Saatin sonunda en çok açılan veya tıklanan subject kazanarak geri kalan %90 datanıza başarılı olan subject gidecektir. Bu teknoloji günümüzde çoğu e-mail gönderim sağlayıcı firma tarafından verilmektedir.

Son olarak; önemli olan e-maili açtırmak değil, nihai hedefe ulaşmak olduğunu unutmayın. Çok açılan değil, dönüşüm oranı yüksek olan e-mail değerlidir.