sosyalmedya-emailpazarlama-300-215Yıllardır verimliliği kanıtlanmış, yapılan fayda / maliyet analizlerinde ilk sıralarda yer alan e-mail pazarlamanın tahtının sosyal medya tarafından sarsıldığına dair görüşler var. E-mail pazarlama da sosyal medya da dijital pazarlamanın en etkili enstrümanlarından. Bu iki enstrümanı karşılaştırmaktansa, birlikte çalarak daha güzel melodiler oluşturmak biz dijital pazarlamacıların elinde.

E-mail pazarlama, müşterinizle olan iletişimi korumanın ve geliştirmenin en etkili yollarından biri. Sosyal medya ile birlikte akıllı bir strateji ile entegre edildiğinde ortaya mükemmel sonuçlar çıkabiliyor. E-bülteninize ekleyeceğiniz sosyal medya paylaşım modülleri, bülteninizi daha çok kişinin ulaşmasında tetikleyici rol oynar. Bu noktada önemli olan; gerçekten paylaşılacak içerikte bir e-bülten hazırlamaktır. Kullanılmayan paylaşım modülleri elbette bir işe yaramaz. Modülleri kullandırtmak sizin elinizde. Zengini fayda sağlana ve yormayan içerik ile bunu başarabilirsiniz. Ayrıca aktif olduğunuz sosyal ağlarınızın linklerini bültenlerinizde paylaşarak takipçi sayınızı arttırmak da sizin elinizde.

Addthis.com gibi siteler paylaşım butonlarını zahmetsizce alabileceğiniz kodları hazır olarak size sunar. Ayrıca, analytics bölümünden anlık verileri görmenizi sağlar.

Sosyal medya entegreli e-mail pazarlamada dikkat edeceğiniz konular;
► Kullanıcılarınızı paylaşmaya motive eden faktörleri anlayın
► Onlara dinamik ve ilgili içerik gönderin
► “Call to action” measjlarınızı anlaşılır ve net bir şekilde verin, bu mesajları görünür yerlere ekleyin
► Kayıtlı kullanıcılarınızın hangi sosyal medya kanallarında aktif olduğunu bilin
► Sosyal medya paylaşım modüllerini bülteninize ekleyin
► Sosyal medya kanallarınızın linkerini bülteninize ekleyin
► E-bültenlerinize ek olarak, sosyal ağlarınız kanalıyla da takipçilerinizi özel fırsatlardan, ürün / hizmet lansmanlarından haberdar edin, bu kanal ile müşteri hizmetleri servisi sağlayın

Kısacası, e-mail pazarlama ve sosyal medya birbirine rakip değil, birlikte çalındığında güzel melodiler oluşturabilen iki enstrümandır.