donusum-oraniİnternet kullanıcıların davranış alışkanlığı değişiyor, gelişiyor. Eskiden bir e-ticaret sitesine girip, kategori linklerinden istenen ürün aranıyorken, artık Google’da olduğu gibi searx box (arama kutucuğu) içerisine aranan ürün yazılıyor ve %100’e yakın doğru sonuç vermesi bekleniyor.

Kullanıcıların davranışlarına şekil vermek yerine, onların davranışlarına uygun teknolojilere yatırım yapmanız, satışlarınızı arttıracaktır. Eğer sitenizde aradıkları ürünü search box ile bulamıyorlarsa, kategorilerin içerisinde aramak için çok da enerji sarf etmeyeceklerdir.

Google Analytics’te en çok çıkış yapılan sayfaları incelemek için; arama sonuçlarında çıkan bir parametreyi bu Analytics’teki bu alanda aratın. Ne kadar çok müşterinizi search algoritmanızın başarısızlığı nedeniyle kaybettiğinizi göreceksiniz. Search box teknolojisine yatırım yapın, potansiyel müşterilerinizi gerçek müşteriye dönüştürmek için önemli bir adım atın.

Son olarak; Google Analytics’ten arma yapan kişiler ile yapmayan kişilerin dönüşüm oranlarını kıyaslayın. Bu farkın yaklaşık 3 kat olduğunu göreceksiniz. E-ticaret genelindeki ortalama oran budur. Yani sitenize geldikten sonra arama yapan kişiler, yapmayanlara göre 3 kat daha fazla satın almaya yakınlardır. Onlara aradıklarını sunmanız, dönüşüm oranınızı ve buna bağlı olarak satışlarınızı arttırmanız için önemlidir.

İlgili Makale: UTM Takip Kodlarının Oluşturulması

İlgili Makale: Online Medya Satın Alma Stratejileri

İlgili Makale: Online Medya Satın Almada CPC, CPM ve Sabit Satın Alma