Affiliate marketing, internetten gerçekten gelir sağlaman en mümkün yollarından biridir. Çoğu bireysel girişim günümüzde aylık binlerce TL değerinde kazanç elde etmektedir. Burada altın kural; doğru ziyaretçi kitlesi ile doğru reklamı bir araya getirmekten geçer ve asıl amaç reklam verene fayda sağlamaktır. Çünkü bu gelir modelinde reklam verene fayda sağladığınız ölçüde gelir elde edersiniz.
Başarılı olmak için bir reklam veren gibi düşünmelisiniz. Reklam verenin ürün veya hizmetlerini kendinizinmiş gibi düşünüp, doğru reklamı doğru kitleye sunmalısınız. Başlıca affiliate yayıncı modelleri şu şekildedir;

affiliate-modelleri-300-215Cash Back

Türkçe karşılığı para iade sistemidir. Ülkemizdeki başlıca örnekleri; Avantajix.com, Popsbuy.com ve Beruby.com ’dur. Sistem, alışveriş yapan müşterilerin yaptıkları miktara göre geri ödeme almaları üzerine kurulmuştur. Örneğin bir e-ticaret firmasının, affiliate yayıncılarına %10 komisyon verdiğini düşünelim. Cash back siteleri bu oranın %70 gibi bir miktarını ziyaretçilerine geri öder. Bu durumda 100 TL’lik bir alışverişte 10 TL olan komisyonun 7 TL’si alışveriş yapan kişiye, 3 TL’si cash back sitesine kalır. Reklam verenler için en kaliteli trafik kaynaklarından biri cash back siteleridir.

Coupon

Ülkemizdeki başlıca kupon siteleri: KuponKodlari.com, Kuponly.com ve indirimkuponu.com’dur. Bununla birlikte çoğu cash back sitesi aynı zamanda bir kupon sitesi olarak da hizmet vermektedir. Model kısaca reklam verenlerin kuponlarını yayınlamak gibi basit bir kurguda ilerlemektedir. %10 komisyon veren bir e-ticaret firmasını düşünelim; bu firma ayrıca 100 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 5 TL indirim sağlayan bir indirim kodu veriyor. Bu kodu tanıtan ve duyuran kupon sitelerinin kazancı cash back sitelerine göre daha fazla oluyor. Çünkü %10 komisyon oranından feragat etmeden, ziyaretçilerine 5 TL indirim sunuyor. Yayıncılar için daha kazançlı olan bu yöntem, reklam veren için daha fazla indirim vermek anlamına geliyor. Reklam verenler, indirim kuponuna ek olarak, kargo bedava gibi kuponları da yayıncıları ile paylaşıp onları motive edebiliyorlar. Reklam verenler için en kaliteli trafik kaynaklarından biri kupon siteleridir.

Blog, Forum, Content Website

Aslında internette var olan tüm siteler bu kategoriye girebilir. Çoğunlukla banner reklamları ile ziyaretçilerini reklam verenlere yönlendirerek satış ve buna bağlı olarak komisyon kazanırlar. Burada mevcut ziyaretçi profilini iyi bilmek ve onlara uygun reklamlar yayınlamak altın kuraldır. Örneğin; ziyaretçi profili çoğunlukla kadın olan bir sitenin, Evoria.com ‘un kozmetik reklamlarını yayınlaması doğru bir stratejidir. Aynı şekilde; vwturk.com gibi otomobil ilgi alanı olan bir sitenin, Sigortam.net’in kasko reklamlarını yayınlaması doğru bir seçimdir. Affilite marketing’te ancak doğru seçimler yapıldığında başarı kazanılabilir.

E-mail

Elinde e-mail veri tabanı olan kişi veya firmalardır. E-mail pazarlamasına izin veren yayıncıların reklamlarını, kuponlarını, indirimlerini duyurarak yapılır. E-mail yayıncısı olmak için elinizde ciddi bir e-mail veri tabanının ve bu veri tabanına e-mail marketing yapacak bir servis sağlayıcının olması gerekir. Ülkemizde başlıca e-mail servis sağlayıcılar; euromessage, setrow ve revotas’tır. Sendloop, mailchimp gibi global servis sağlayıcılar da kullanılabilir. Elinizdeki veri tabanının ilgilenebileceği reklamlar ile buluşturarak gelir sağlayabilirsiniz.

Bu noktada izinli pazarlama kurallarına uymak çok önemlidir. Aksi halde hem reklam veren hem de yayıncı için kısa soluklu ve zararlı bir çalışma olabilir. Eğer veri tabanı izinli değilse ve gönderdiğiniz e-maillerin spam işaretlemesi 5/1000 ‘i geçmişse, e-mailleriniz spam klasörüne düşme ihtimali ve buna bağlı olarak ilerleyen dönemde e-mail gönderememe gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Spam olarak işaretlenen e-maillerde gönderen domain, gönderen ip ve tıklandığında yönlenen web siteleri yani reklam verenler de Gmail, Hotmail, Yahoo bigi servislerde kara listeye girmeye başlar. Dolayısıyla, en dikkatli olunması gereken yayıncı modellerinden bir tanesidir.

Google Adwords

Arama motoru reklamları hiç kuşkusuz en iyi performans sağlayan internet pazarlaması araçlarından biridir. Ancak bazı reklam verenlerin arama motoru reklamlarına ayıracak bütçeleri, iş güçleri ve bilgileri olmadığı için affiliate networklerde bu modele izin verirler. Uzmanlık alanı SEM (Arama motoru reklamcılığı) olan ve / veya bu konuda kendine güvenen kişi / kurumlar reklam verenlerin Adwords reklamlarını yaparak onlara gelir, üye veya form kazandırabilir, bunun karşılığında komisyon kazanabilirler. Bu model CPC – CPA arbitraj anlamına gelir. Yani yayıncılar CPC reklam vererek CPA gelir elde ederler.

Facebook Ads

Google Adwords reklamlarının Facebook reklamlarına uyarlanmış halidir. Facebook reklamlarında iyi hedefleme yapabilecen kişi / kurumlar bu yoldan para kazanabilir.

Sosyal Medya

Çoğunlukla Facebook reklamları ile karıştırılmakla birlikte, uygulamada büyük farklılık vardır. Sosyal medyada büyük hayran sayfaları olan yayıncılar, bu modele izin veren reklam verenlerin reklamını yaparak gelir sağlayabilirler.

Aggregator

Türkçe’de “toplayıcı” anlamına gelir. Alve.com, Biarada.com gibi fiyat karşılaştırma siteleri, Stilgiyin.com, Bukombin.com gibi moda aggregator’ları bu kategoridedir. Ürünleri, reklam verenlerin affiliate networklere vermiş oldukları XML’lerden çekerek kendi sitelerinde yayınlayan aggregator’lar, reklam verenler için kaliteli trafik sağlayarak gelir kazandıran ve kazanan yayıncılardır.

Incentive

Teşvik edici anlamına gelir. Çoğunlukla oyun sitesinde avantajlı olmak, puan kazanmak için kullanıcılara verilen havuçtur. Örneğin; x sitesine üye olun, 100 puan kazanın gibi önerilerle reklam verenlere üye veya form kazandırıp, karşılığında gelir sağlayan yayıncılardır.

Retargeting

Yeniden hedefleme anlamına gelir. Siteye girmiş ancak alışveriş yapmamış kişilere, daha önce gezdikleri ürünleri gösteren ve satın almaya teşvik eden reklam modelidir. Sepette kalan ürünleri hatırlatma, satın alma yapmış olanlara upsell (bunu alanlar bunu da aldı) gibi algoritmalarla yeni ürünler gösteren ve dönüşüm oranlarını arttırmaya yönelik olan reklam modelidir. Çoğunlukla CPC ve CPM olarak ücretlendirilen bu reklam modeli eğer CPA ile gerçekleşirse bu reklam modeli artık affiliate retargeting olmuş demektir. Retargeting algoritmalarının uygulanması teknolojik yatırım gerektirir ve bu modeli CPA olarak yapan; Nano Interactive, Net Affiliation ve Gelir Ortakları gibi firmalardır.