Affiliate marketing, kısaca satış ortaklığı anlamına gelmektedir. İnternet pazarlamasının performans tarafında yer alan bu yöntemde çoğunlukla üç taraf vardır.

affiliate-marketing-nedir-300-215Reklam Veren

Reklam verenler; e-ticaret siteleri, internetten ürün ve hizmetlerini duyuran ve yine internet üzerinden satış yapan veya üyelik, form vb sonuçlar (lead) elde etmek isteyen firmalardır. İnternet üzerinden talep toplayan tur firmaları, fırsat siteleri, özel alışveriş siteleri, anket firmaları, sigorta firmaları, kredi başvurusu toplayan bankalar, oyun siteleri ve tabii ki e-ticaret siteleri reklam verenlerin çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Reklam verenler çoğunlukla satış başına, form başına veya üyelik başına yayıncılara ve affiliate ağlarına komisyon vermeyi kabul etmiş firmalardır. Örneğin; toplam satışın %5’i, form başına 5 TL veya üye başına 5 TL gibi. Bu komisyon oranını reklam verenler belirler ve şartları kabul eden yayıncılar firmanın reklamını yaparak kazanmaya, kazandırmaya çalışırar.

Yayıncı

Yayıncılar; reklam verenlerin reklamlarını yaparak onlara satış, form veya üyelik kazandıran, bunun karşılığında önceden belirlenen komisyonlar oranında gelir sağlayan internet siteleridir. Affiliate yayıncısı olmak için firma olma zorunluluğu yoktur. Bir internet sitenizin, e-posta veri tabanınızın olması hatta bazı durumlarda Google adwords, Facbook ads gibi reklamları yapabiliyor olmanız veya bir Facebook hayran sayfasına sahip olmanız bile yeterlidir. Verilendirme tamamen affiliate ağları tarafından yapılmaktadır.
Affiliate marketing’te yayıncı modelleri için tıklayın.

Affiliate Ağları

Çoğunlukla affiliate network olarak anılan firmalardır. Bu firmalar reklam verenler ile yayıncıları bir araya getirerek arada bir köprü rolü oynar ve gerekli teknolojik alt yapıyı sağlar. Bu ağların yayıncı ve reklam veren panelleri birbirinden farklıdır.
Yayıncı panelinde; reklam verenlerin listelerini, reklam görsellerini ve reklam modellerini görebilirsiniz. Eğer bir yayıncıysanız; web sitenizin ziyaretçi kitlesi ile örtüşen reklam verenlerin yine aynı kitleye hitap eden reklam modeli ve görsellerini sitenizde kullanarak kazanabilir, kazandırabilirsiniz. Gerçekleşen satışlar ve üyelikler anlık olarak panele yansıyarak kazancınızı takip edebilirsiniz.
Reklam veren panelindeki bilgiler daha farklıdır. Yalnızca sizin reklamlarınızı yayınlamak için gönüllü olan yayıncıların listesini görebilirsiniz ve onaylama – reddetmek sizin seçiminizdir. Gerçekleşen işlemleri anlık olarak takip edebilir, yine anlık olarak sonuçlanma durumuna göre kabul – red edebilirsiniz.

Türkiye’deki başlıca affiliate network’leri: Adtriplex, Gelir Ortakları, Reklam Action ve Zanox’tur. Bu networkler çoğunlukla yayıncıya verdiğiniz komisyonun %30 kadarını reklam verene faturalandırarak kazanç sağlarlar.

Affiliate marketing, kazan – kazan modeli ile internet pazarlamasındaki en gözde araçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda internette performans pazarlama yöntemleri arasında olan affiliate marketing şu anda ülkemizde olması gereken noktada olmasa da, affiliate networklerin vermiş oldukları yayıncı eğitimleri, reklam verenlerin her geçen gün bilinçlenmesi ve bu yöntemi keşif etmeleri ile hızla büyümekte.

İlgili makaleler

Affiliate marketing terimleri
Affiliate marketing’te yayıncı modelleri
Affiliate marketing’te reklam verenlerin dikkat etmesi gerekenler